Няколко съвета как да напуснете по най-удачния начин за всички страни
Напуснете, преди да ви уволнят
Може би си спомняте старото клише: „Не можете да ме уволните, защото напускам!“ Тази реплика обикновено я чуваме по филмите, когато героят я казва, за да спаси гордостта си. В реалния живот обаче напускането на работа, преди да се стигне до неприятното освобождаване, има смисъл само ако наистина сте неудовлетворени. Началникът ви може да е забелязал нещо, което вие не сте – че представянето ви напоследък е незадоволително. Скритата истина в този случай може да е нещо, което таите дълбоко в себе си – тайното ви убеждение, че лошата ви работа се дължи на откровената омраза към това, което правите. Може би дори подсъзнателно искате да бъдете уволнени. Ако случаят е такъв, решението е веднага да започнете да си търсите ново работно място.
Не напускайте просто ей така, идеалното време да си търсите работа е, докато имате друга в момента. Така ще запазите сигурността на редовната заплата и същевременно ще търсите активно работа, влагайки енергия и използвайки полезните си контакти, вместо да се обаждате по телефона от изолацията на кухнята в дома си. Не се чувствайте виновни за това, че си търсите друга работа, докато сте на старата: всъщност има голяма вероятност да се справяте с настоящата по-добре, захранвани от новата енергия на конструктивното решение, което най-накрая сте взели за бъдещето си.
Бъдете откровени с потенциалните си нови работодатели за ситуацията, в която сте. Кажете също така за плановете си и на настоящия си шеф – но не веднага. Първо решете какво точно търсите. След това разпратете автобиографията си на няколко места и изчакайте, докато получите благоприятен отговор и оферта, преди да кажете, че напускате. Шефът ви може да се почувства наранен или дори да се ядоса, но ако лошото ви представяне и вяло отношение са били забелязани, той/тя може би ще изпита облекчение, че ситуацията се развива към край, изключващ неприятното уволнение.
Поискайте повишение
Ето един вариант как вие да поемете инициативата и да отбиете удара. След като сте помислили обстойно, решавате, че сте толкова неудовлетворени от работата си и напускането е най-правилният изход за вас. Следващата ви стъпка е да отидете в офиса на шефа – не за да кажете, че напускате, а за да изкажете мъката си. Споделете как се чувствате, какво точно искате и попитайте какви планове има компанията за вашето бъдеще, ако изобщо има такива. Какво имате да губите?
Сигурно се чудите защо трябва да се занимавате с този подход, ако така или иначе сте решили да си тръгнете? Ами защото това е най-подходящото време да го направите.
Като дадете гласност на желанията си, ще си осигурите контекст, който да използвате, когато подавате молбата си за напускане и може дори да ви помогне сами за себе си да си изясните какво точно търсите като нова работа. Имайте предвид, че работодателят ви може да съчувства на проблемите ви и да предложи да подобри условията ви на работа. В крайна сметка може и да не напуснете. Понякога работодателят няма идея, че срещате трудности в работата си и ако това, което правите, е с добро качество и ценно за компанията, той/тя може да направи усилия и да се погрижи за притесненията ви. Ако не сте достатъчно ценни за тях, тогава ще знаете, че решението ви да напуснете със сигурност е правилно.
Add comment